Czy każdy może zostać przedsiębiorcą?

Dobrze jest założyć własny biznes, być samemu sobie szefem i nie przejmować się z góry narzuconymi godzinami pracy. Niestety bycie przedsiębiorcą to też ciężka praca, sporo wyrzeczeń i znacznie więcej, niż osiem godzin ustalonej z góry roboty. Wiele osób po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z takim natłokiem nowych zadań i bodźców, nawet jeśli wydawało im się, że są świetnie przygotowani.

Przedsiębiorca musi podejmować decyzje
Wbrew pozorom podejmowanie decyzji jest trudne. Jest tym trudniejsze, że większość z nas po raz pierwszy będzie w takiej sytuacji podejmowała decyzje ściśle związane z biznesem i gałęzią, na której działamy. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, co może nas w związku z tym czekać. To decyzje dotyczące zakupu sprzętu, wyboru księgowej, profilu potencjalnego klienta, ale także uznawaniu reklamacji i przyjmowania potencjalnych zleceń. Każde takie działanie wymaga od nas podjęcia decyzji, czego nie możemy zrobić bez potrzebnej nam wiedzy o rynku i gospodarce. A to z kolei wymaga od nas ciągłego pogłębiania wiedzy na ten temat.

Jak sprzedawać więcej wykorzystując bazę mailową?

U siebie często pracujesz za darmo
Jeśli zrobisz coś nie tak albo klientowi się nie spodoba, możesz być zmuszony pracować za darmo przez kilka godzin czy nawet kilka dni. Wszelkiego rodzaju reklamacje czy zażalenia musisz rozpatrzyć, a już samo to zabiera czas i przeważnie uznać, co zabiera kolejne cenne godziny, za które nikt Ci nie zapłaci. Ponadto dochodzi wiele spraw wokół biznesu. Otwierasz miejsce pracy, sam wszystko przygotowujesz, sam radzisz sobie z zepsutym sprzętem, sam ogarniasz ewentualnych pracowników. To wszystko robota, która nie przyniesie Ci realnych pieniędzy, ale musisz ją zrobić, aby móc zacząć faktycznie działać i zarabiać na swoim biznesie.

Nie każdy pasuje do profilu przedsiębiorcy
Trzeba też wziąć pod uwagę to, że nie każdy jest zwyczajnie w stanie założyć własny biznes. Nie ma niczego złego w siedzeniu u kogoś na etacie, jeśli tylko Ci to odpowiada. Czasem lepiej nie ponosić ryzyka, jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie sobie z nim poradzić. Nasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest najważniejsze, a jeśli zależy ono od poczucia stabilności, lepiej nie próbować budować swojego biznesu od zera. Musimy przede wszystkim myśleć o sobie i o swojej wygodzie. Pamiętaj, że nie ma sensu zabierać się za własną działalność, jeśli zupełnie nie masz na to ochoty albo tego nie czujesz, bo nigdy nie będziesz w stanie w pełni się w niego zaangażować.